(Mom·cm) 0,1 1,0 10,0 18,2
-
Rezystywność
-
Rozpuszczalność
Ilość masy substancji, która rozpuści się w jednostce objętości wody.
-
Rozpuszczalnik
Substancja (zwykle ciekła) zdolna do rozpuszczania jednej lub więcej innych substancji.
-
Recykling wody
Ponowne użycie wody do tego samego lub innych procesów, po pewnym stopniu oczyszczenia tej wody.
-
Rozpuszczalność wodna
Maksymalne możliwe stężenie związku chemicznego rozpuszczonego w wodzie.
-
Rodzaje filtrów
Prefiltry wypełnione są piaskiem gruboziarnistym lub żwirem. Mogą one spełniać funkcje podobne jak osadniki.
Filtry powolne - wielkie prostokątne komory betonowe otwarte lub kryte. Komory są wypełnione od dołu masą filtracyjną (żwirem) o wysokości 0,3 do 0,5 m i piaskiem o wysokości 0,3 m. Na tej warstwie znajduje się złoże właściwe składające się z piasku o wymiarze czynnym od 0,25 do 0,45 mm i współczynniku nierównomierności mniejszym od 3, wysokość złoża wynosi od 1 do 1,2 m, wysokość wody nad złożem 1,2 m, szybkość filtracji od 0,1 do 0,3 m/h.
Filtry pośpieszne stosuje się do ostatecznego filtrowania mętnych wód po koagulacji, w procesie odżelaziania i odmanganiania wody, jako I stopień oczyszczania wody surowej przy filtracji dwustopniowej, do filtrowania wody dla celów przemysłowych po zabiegach chemicznego uzdatniania. Ich wydajność. filtrowania jest nieporównywalnie wyższa niż filtrów powolnych, choć osiągany stopień oczyszczania jest niższy. Różnice między nimi to: odmienna konstrukcja, częste mechaniczne czyszczenie, znaczna prędkość filtracji (od 4 do 20 m/h), inne uziarnienie złoża, udział całego złoża, bez wytworzenia błony biologicznej. Pod względem konstrukcji dzielą się na otwarte (grawitacyjne) i zamknięte (ciśnieniowe), przy czym te ostatnie mogą być pionowe lub poziome. Pracę filtra opisuje się poprzez:
Cykl roboczy T między kolejnymi płukaniami jest krótki T = 1000 x P/mox V [h] gdzie:
mo - zawartość zawiesin w wodzie w g/m3, V - szybkość filtracji w m/h,
P - zdolność złoża do zatrzymywania zanieczyszczeń w kg/m2, która zależy od wymiaru ziaren złoża i wynosi od 0,4 do 0,6 kg/m2 powierzchni złoża.
Cykl roboczy filtra bywa różny i często wynosi od 8 do 12 godzin.Na całkowite ciśnienie hydrostatyczne H, równe różnicy poziomu wody nad filtrem i poziomu z rury odprowadzającej filtrat, składają się 3 wielkości
H = ho+ hf + hr= const gdzie:
ho - straty ciśnienia w czystym filtrze,
hf - straty ciśnienia w filtrze wynikające z zanieczyszczeń w danym czasie,
hr - straty ciśnienia w urządzeniach regulujących szybkość filtracjiFiltry pośpieszne zamknięte mają kształt cylindryczny i są wykonane z grubej blachy stalowej. Mogą być pionowe lub poziome. Warstwa filtracyjna składa się z piasku i żwirku o różnej granulacji (0,5-0,8mm, 3- 5 mm, 5-25 mm). Złoże filtracyjne ma wysokość 0,8 - 2,0 m. Pracują one pod ciśnieniem 4 - 6 ata. Szybkość filtracji wynosi 10 - 16 m/h. Filtry wielo-strumieniowe są ulepszone, gdyż mają większą szybkość filtracji.
Filtry super-pośpieszne mają dużą prędkość filtrowania (do 100 m/h). Filtry kontaktowe łączą filtrację z koagulacją.
Filtry namywane to te, które oprócz konwencjonalnego materiału mają naniesioną cienką warstwę masy filtracyjnej złożonej z substancji powierzchniowo-czynnej.
Filtry suche jest to specjalny przypadek filtrów pospiesznych, w których woda przesącza się przez suche (nie zalane wodą) złoże filtracyjne. Równomierność obciążenia powierzchni filtracyjnej uzyskuje się przez rozdeszczowienie wody nad złożem. -
Rozpuszczone związki nieorganiczne
Substancje nieorganiczne w roztworze zawierają sole powodujące twardość, pochodzące z warstw skalnych: wodorowęglany wapnia i magnezu dają wzrost „twardości przemijającej”, podczas gdy siarczany i chlorki powodują „twardość nieprzemijającą”.
Pośród innych zanieczyszczeń nieorganicznych obecnych w wodzie znajdują się: dwutlenek węgla, który rozpuszcza się wodzie dając słaby kwas węglowy, sole sodowe, krzemiany wyługowane z piaszczystych koryt rzek, związki żelazowe i żelazawe pochodzące z minerałów i zardzewiałych rur stalowych, chlorki z wtrąceń solnych, aluminium z dozowania chemikaliów i z minerałów, fosforany z detergentów, oraz azotany z nawozów.
Całkowita zawartość stałych związków rozpuszczonych (TDS – total dissolved solids) jest pozostałością w mg/l (lub ppm) otrzymaną przez tradycyjną metodę odparowania próbki wody do suchości i ogrzewania w 180°C. Pozostałość ta zawiera koloidy, nielotne związki organiczne oraz sole stabilne w tej temperaturze.
Ponieważ największą częścią w suchej pozostałości są sole nieorganiczne, TDS jest używany jako wskaźnik całkowitej zawartości związków nieorganicznych obecnych w wodzie zasilającej. Może on być mierzony bezpośrednio lub szacowany w sposób przybliżony przez pomnożenie przewodnictwa wody w μS/cm w 25°C przez współczynnik 0,7.
-
Rdzeń
Zazwyczaj odnosi się perforowanej tuby, która stanowi centralną część filtra.
-
Retencja
Zdolność filtra do zatrzymania całkowitej (100%) liczby cząstek o danej wielkości ze strumienia gazu lub cieczy.
-
Rozmiar porów
Średnica porów membrany.
-
Ruchy Browna
Chaotyczne ruchy cząstek w płynie (cieczy lub gazie), wywołane zderzeniami zawiesiny z cząsteczkami płynu.